bTopChrapanie

Bezdech senny

Technika harmoniczna w leczeniu chrapania i bezdechów sennych. 

Jako jedyny ośrodek w Polsce stosujemy, podczas zabiegów likwidujących chrapanie i bezdechy najnowszą technikę harmoniczną. Wykorzystujemy do tego celu najnowocześniejszy sprzęt pozwalający zwiększyć precyzję zabiegów oraz ich skuteczność. Technika harmoniczna jest uzupełnieniem metody Celon/RF i umożliwia poszerzenie zakresu zabiegów otolaryngologicznych. Warto też dodać, że rekonwalescencja pacjentów po zabiegach przebiega znacznie szybciej.

Bezdech senny jest schorzeniem polegającym na występowaniu krótkotrwałych przerw w oddychaniu, które występujących w trakcie snu, często wiele razy w ciągu jednej nocy.

U osób dorosłych jest on definiowany jako przerwa w oddychaniu trwająca przynajmniej 10 sekund, natomiast u dzieci jako przerwa trwająca tak długo jak dwa i pół normalne oddechy. Bezdechowi często towarzyszy tzw. spłycenie oddechu, czyli zmniejszenie ilości wdychanego powietrza i zmniejszenie wysycenia krwi tętniczej tlenem.

W trakcie bezdechu obturacyjnego tkanki miękkie ścian gardła zapadają się i zamykają drogę przepływającego powietrza w taki sposób, że osoba cierpiąca na bezdech przestaje przez jakiś czas oddychać.

Podczas każdego bezdechu mózg otrzymuje sygnał do obudzenia człowieka ze snu w celu przywrócenia normalnego oddychania, powoduje to, że sen jest wyjątkowo płytki i nieefektywny. Tak więc osoby, u których występuje kilkadziesiąt bezdechów w czasie godziny snu, występuje również kilkadziesiąt wybudzeń ze snu, za każdym razem z licznymi dodatkowymi niekorzystnymi tego efektami.: niedotlenieniem tkanek, wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem czynności serca.

Nieleczony bezdech może wywoływać lub nasilać objawy takich chorób jak:

Duża część chorych na nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca to chorzy, u których występują zaburzenia oddychania podczas snu. Leczenie bezdechów u takich pacjentów, poza poprawą komfortu życia, zmniejsza ryzyko zaostrzenia choroby niedokrwiennej serca, wystąpienia zawału czy udaru, a przez to przyczynia się do wydłużenia życia chorego.

Osoby cierpiące na zaburzenia oddychania podczas snu mogą również uskarżać się na przyrost masy ciała, poranne bóle głowy, problemy z pamięcią, depresję, potrzebę częstego korzystania z łazienki w nocy oraz zaburzenia libido.
Dzieci cierpiące na zaburzenia oddychania podczas snu mogą zachowywać się nadaktywnie. Nieleczony bezdech senny, tak samo jak deficyt snu, mogą stanowić przyczynę kłopotów w pracy oraz staje się częstą przyczyną wypadków samochodowych.

Przy wykorzystaniu wyłącznie znieczulenia miejscowego, możliwe jest obecnie zastosowanie precyzyjnej metody leczenia zabiegowego termoterapii bipolarnej Celon w chrapaniu i Zespole Obturacyjnych Bezdechów Sennych. Jest to małoinwazyjny
i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej (około 80°C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie.

Zabieg wykonuje się po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego. Cały zabieg trwa od 20 do 40 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy.

Uczucie dyskomfortu i ból w okresie po zabiegu są bardzo nieznaczne, trwają 2-4 dni i można je łatwo wyeliminować używając powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. W ciągu pierwszych dni gojenia chrapanie może się przejściowo nieco nasilić i jest to związane bezpośrednio z miejscowym odczynem obrzękowym tkanek. Proces gojenia jest zakończony po około 4-5 tygodniach.

Wskazaniami do użycia techniki Celon w laryngologii są:

Zalety systemu Celon:

Współpracujemy

© 2016 by Centrum Medyczne MML

Created by Coati Design & Emart Synergia