LECZENIE CHRAPANIA METODĄ KOREKCJI PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO Z WYKORZYSTANIEM LASERA DIODOWEGO W TECHNICE PALISADOWEJ

Drożność dolnej części górnych dróg oddechowych zależy od stabilnego napięcia mięśni gardła, podniebienia miękkiego i języka. Konsekwencją zmniejszenia napięcia mięśni oddechowych jest powtarzające się całkowite lub częściowe zwężenie dróg oddechowych.
Oddychanie przez usta staje się niemożliwe głównie przez zapadające się wiotkie podniebienie miękkie i nasadę języka. Powietrze przepływa przez nos, chociaż z coraz większym oporem. Występują bardzo silne drgania tkanek miękkich, które słyszymy jako chrapanie oraz pojawiają się przerwy w oddychaniu (bezdech). Sen jest stale przerywany, niespokojny i przestaje pełnić swoją funkcję regeneracyjną.

Leczenie bezdechu i chrapania może odbywać się w procedurze zabiegowej ambulatoryjnej albo pełnej procedurze leczenia chirurgicznego w warunkach pobytu szpitalnego w Klinice MML. Jedną z najnowszych metod leczenia chrapania i towarzyszących mu bezdechów sennych jest małoinwazyjny zabieg przy zastosowaniu lasera diodowego w technice palisadowej.
Wskazania do zastosowania lasera diodowego obejmują podniebienie miękkie, łuki podniebienne oraz języczek. Technika lasera diodowego polega na wprowadzeniu włókna lasera diodowego w podniebienie miękkie. Zrosty śródtkankowe powstają linijnie w płaszczyźnie pionowej, na długości około 2 cm, powodując przesunięcie oraz usztywnienie poddanych zabiegowi tkanek. Takie działanie skutkuje zablokowaniem możliwości drgań tkanki w trakcie snu, co daje w perspektywie efekt poprawy komfortu snu przy maksymalnie poszerzonej drodze oddychania.

Przedstawiona technika zabiegowa pozwala na skuteczną i szybką poprawę przepływu powietrza, eliminując problemy związanie z zaburzeniami oddychania w czasie snu.
Przewaga leczenia chrapania przy wykorzystaniu lasera diodowego w technice palisadowej nad innymi procedurami to przede wszystkim możliwość przeprowadzenia zabiegu w trybie ambulatoryjnym, w krótkim czasie (30-40 minut), w znieczuleniu miejscowym, bądź w sedacji. Pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności. Zabieg przy wykorzystaniu lasera diodowego w technice palisadowej cechuje się wysoką skutecznością, małą inwazyjnością, krótkim czasem gojenia, minimalnym ryzykiem powikłań i trwałym efektem.