Diagnostyka

Jak diagnozować zaburzenia oddychania podczas snu?

Aby leczenie było skuteczne, musi być leczeniem przyczyn schorzenia, a nie objawów. Stąd ogromny nacisk, jaki nasi lekarze kładą na diagnostykę.

 

5 kroków do postawienia trafnej diagnozy:

  1. Wizyta u specjalisty laryngologa. W trakcie konsultacji specjalistycznej lekarza ocenia struktury górnych dróg oddechowych z użyciem endoskopu, przeprowadza szczegółowy wywiad, uwzględniając wypełnioną przez pacjenta ankietę - "Skala senności Epworth" 
  2. Wykonanie badania obrazowego - tomografii komputerowej 3D. Badanie tomograficzne pozwala na ocenę morfologii tkanek. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, krótkie (trwa ok. 10-15 sekund).
    Obecnie, nowoczesne aparaty tomograficzne używają bardzo niskich dawek promieniowania, a co za tym idzie, są bardzo bezpieczne. Obraz 3D jest doskonałym narzędziem diagnostycznym obrazującym drogę, jaką pokonuje powietrze przechodząc przez górne drogi oddechowe do płuc. Uwidacznia wiele patologii, będących przyczyną chrapania m.in. krzywą przegrodę nosową, przerośnięte małżowiny nosowe, przerośnięte tkanki gardła, migdały, zbyt duże podniebienie miękkie czy język.
  3. Wykonanie badania drożności przewodów nosowych - rynomanometrii. Badanie to wykazuje zaburzenia oddychania przez nos. 
  4. Wykonanie badania polisomnograficznego - jest to badania snu wykrywające niedotlenienie organizmu oraz występowanie nieuświadomionych wybudzeń wynikających z zaburzeń oddychania.
  5. W niektórych przypadkach - wykonanie badania fiberoendoskopowego w czasie snu farmakologicznego. Badanie polega na wprowadzeniu specjalnej rurki z kamerą do dróg oddechowych w trakcie, gdy pacjent śpi. Pozwala to na doskonałą ocenę zachowania się struktur górnych dróg oddechowych w czasie przepływu powietrza. 

 

Czy powinnam / powinienem poddać się diagnostyce chrapania?

Chrapanie jako objaw zaburzeń oddychania w czasie snu jest wskazaniem do odbycia konsultacji laryngologicznej i przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Jest to ważne ze względu na możliwość występowania groźnych powikłań. Chrapaniu może bowiem towarzyszyć występowanie niebezpiecznych bezdechów, które prowadzą do niedotlenienia organizmu w czasie snu. Ma to znaczący wpływ na jakość naszego snu, a co za tym idzie - zdrowia. Powikłania nocnych zaburzeń oddychania to m.in. poranne bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia funkcji poznawczych, zmiany osobowości, jak również groźne powikłania sercowo-naczyniowe czy spadek libido. 

 

Czy grozi mi występowanie bezdechu śródsennego?

Każda osoba chrapiąca odczuwająca objawy w trakcie dnia, takie jak poranne bóle głowy czy ciągłe uczucie niewyspania, powinna zgłosić się na specjalistyczne badania, tym bardziej, jeśli jest w grupie wysokiego ryzyka. 

Czynniki predysponujące do rozwoju bezdechu śródsennego:
- Płeć męska
- Wiek powyżej 35-40 roku życia 
- Otyłość 
- Gruba, krótka szyja
- Niedoczynność tarczycy
- Palenie tytoniu
- Alkohol, środki nasenne