resizedimage600164-baner2

Bezdech senny: Unia Europejska nakazuje badania kierowców oraz kandydatów na kierowców.

Szacuje się, że w Polsce około 1,5 mln ludzi cierpi na bezdech senny z czego blisko 24% stanowią mężczyźni, a 9% kobiety.
To bardzo istotny problem medyczny i społeczny. Przewlekłe niewyspanie spowodowane bezdechem przekłada się bowiem na wzmożoną senność w ciągu dnia, a nawet na możliwość zaśnięcia za kierownicą – jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Kierowca, który spał krócej niż 5 godzin zwiększa ryzyko wypadku drogowego porównywalne do osoby, która prowadzi samochód mając we krwi 0,5 promila alkoholu.
Potwierdzają to badania , z których wynika, że aż 21% najpoważniejszych wypadków drogowych powodują niewyspani kierowcy. Zaburzenia snu pod postacią obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) są wciąż niedodiagnozowane i niewystarczająco leczone. Często też lekceważy się tę dolegliwość.
W Polsce około 20 mln osób posiada prawo jazdy, ale podczas badań okresowych nikt nie pyta, nawet zawodowych kierowców, czy chrapią lub cierpią na bezdech podczas snu. Jest to błędne postępowanie, ponieważ od stycznia 2016 r. Unia Europejska nakazuje krajom członkowskim badanie kierowców i kandydatów na kierowców pod kontem bezdechu.

W wytycznych Dyrektywy Komisji UE czytamy :

„ Liczne analizy i badania naukowe, które niedawno udostępniono, potwierdzają, że obturacyjny bezdech podczas snu jest jednym z największych czynników ryzyka dla wypadków samochodowych”

Czy nowe przepisy utrudnią życie polskim kierowcom?

Zdecydowanie, nie. Takie przepisy obowiązują od dawna w wielu krajach Europy i w USA. Badanie kierowców i osób ubiegających się o prawo jazdy zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Kierowca cierpiący na obturacyjny bezdech podczas snu ma niedotleniony organizm. Wstaje niewypoczęty, a wręcz zmęczony. Następstwem tego jest rozdrażnienie, senność i brak koncentracji podczas prowadzenia samochodu. Skutkiem może być wypadek drogowy.

Badania kierowców i kandydatów na kierowców powinny być wykonywane w klinikach zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu. Pacjentami z obturacyjnym bezdechem podczas snu zajmują się specjaliści otolaryngolodzy, posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz sprzęt diagnostyczny.

.