Chrapanie u dziecka, a trzeci migdał

[siteorigin_widget class=”Simple_About_With_Image”][/siteorigin_widget]

Chrapanie u dziecka, a trzeci migdał

Chrapanie u dziecka spowodowane jest najczęściej przerostem migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdała), który blokuje drożność dróg oddechowych. Oprócz chrapania migdałek gardłowy może być też przyczyną niedosłuchu czy kłopotów z zatokami, a nawet wpływać na zachowanie dziecka i pogorszenie ocen w szkole.

chrapnie-u-dzieci-trzeci-migdal

Chrapanie u dziecka podczas snu pojawia się stosunkowo często  i zawsze jest ono objawem patologicznym (do grupy podwyższonego ryzyka należą alergicy). W zależności od nasilenia i częstości występowania możemy wyróżnić trzy typy chrapania:

  • łagodne, napadowe, które występuje sporadycznie w chwilach głębokiego snu po przemęczeniu fizycznym lub psychicznym,
  • przewlekłe, bez towarzyszących bezdechów, ale związane z występowaniem niedotlenienia,
  • przewlekłe chrapanie z występowaniem bezdechów śródsennych.

Oprócz chrapania objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to: obfity katar, zatkany nos
i oddychanie przez buzię podczas snu. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do pediatry, a on po wstępnej diagnozie skieruje małego pacjenta na dalsze konsultacje do laryngologa, alergologa lub neurologa. Do oceny wielkości migdałków stosuje się skalę Pirqueta i to na jej podstawie oraz badań diagnostycznych laryngolog podejmuje decyzję o ewentualnym zabiegu.
W diagnostyce pomóc może również nagranie przez rodziców chrapania dziecka. Należy jednak pamiętać, że to nie wielkość migdałka decyduje o zabiegu, ale przede wszystkim negatywne dla zdrowia objawy towarzyszące. Lekarz podczas wizyty ustala jak powinno wyglądać leczenie chrapania u dziecka. Laryngolog wykona zabieg usunięcia migdałka gardłowego, czyli adenotomię, na pewno wówczas, gdy u dziecka wystąpił niedosłuch lub pojawiają się bezdechy śródsenne.

Jeśli zbyt późno zwrócimy uwagę na objawy sugerujące przerost trzeciego migdałka (np. przewlekłe chrapanie) to w przyszłości mogą pojawić się znacznie groźniejsze konsekwencje takie jak: niedosłuch znacznego stopnia, wady zgryzu czy zaburzenia rozwojowe twarzoczaszki. W wyniku znacznego niedotleniania centralnego układu nerwowego zdarza się też występowanie zaburzeń zachowania, które są powodem wielu problemów w szkole np. uzyskiwania gorszych wyników w nauce języków obcych, co związane jest ze słabszą percepcją słuchową, dlatego warto odpowiednio wcześniej podjąć leczenie chrapania u dziecka.

Więcej informacji dotyczących leczenia chrapania u dzieci można znaleźć na naszej stronie LeczenieDziecka.pl.