Dobór leczenia

Dobór odpowiedniego leczenia

Jedyną drogą do dobrania odpowiedniego leczenia chrapania i bezdechu jest wizyta u specjalisty otolaryngologa. Nie istnieje bowiem jeden sposób leczenia odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Na wybranie odpowiedniej metody ma wpływ wiele czynników m.in. wiek, płeć, masa ciała, rasa, które decydują o budowie struktur głowy i szyi, jak również rzutują na powodzenie zastosowanego leczenia. Dlatego też tak ważne jest określenie wszystkich cech pacjenta i wybór odpowiedniego - zarówno zabiegowego jak i zachowawczego - leczenia.

Jak mogę dowiedzieć się jaka metoda leczenia chrapania i bezdechu jest dla mnie najlepsza?

W celu ułatwienia pacjentom dostępu do rzetelnych informacji stworzyliśmy Snoring Center - Centrum Leczenia Chrapania i serwis www.niechrapanie.pl. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przedstawić informacje w sposób jak najbardziej przystępny i przyjazny dla pacjenta.
Dobranie odpowiedniego leczenia jest procesem, którego pierwszym elementem jest szczegółowy wywiad i badanie w gabinecie lekarskim.
Kolejne etapy diagnostyczne mają natomiast na celu grupowanie pacjentów zgodnie z nieprawidłowościami górnych dróg oddechowych do zabiegów okolicy nosa, podniebienia i języka. Kluczowe jest określenie miejsca przewężenia i oznaczenie struktur mających największy wpływ na rozwój objawów choroby.

Krótkie wyjaśnienie procesu diagnostycznego

W procesie diagnostycznym ogromne znaczenie ma doświadczenie i wiedza lekarza. Wybór procedury leczenia polega na ocenie objawów pacjenta, indywidualnej budowy anatomicznej i dobraniu metody, która w konkretnym przypadku ma największą szansę powodzenia. Doświadczenie lekarza jest więc nieocenione.
Pacjenci zgłaszający problem chrapania lub bezdechu sennego mogą być zaliczani do grup.
Pierwsza grupa to pacjenci posiadający nieprawidłowości anatomiczne w obrębie nosa. Mogą to być: krzywa przegroda nosowa czy przerośnięte małżowiny nosowe. Druga grupa to pacjenci z problemami w okolicy podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych, a trzecia to chorzy cierpiący na przerost tkanek języka. W czwartej grupie znajdują się wszyscy, którzy posiadają wiele patologii, w różnych okolicach anatomicznych.
Zakwalifikowanie pacjenta do konkretnej grupy jest więc kluczowym elementem diagnostyki pozwalającym na dobór leczenia w zależności od zakresu zmian w strukturach anatomicznych gardła.

W dużym uproszczeniu leczenie chrapania i bezdechu obejmuje dwie opcje: leczenie ambulatoryjne i leczenie chirurgiczne. Zabiegi ambulatoryjne są przeznaczone dla pacjentów z mniejszym zakresem zmian. Odbywają się one w znieczuleniu miejscowym i oprócz przyjęcia leków przeciwbólowych i pozostania na czczo na 4 godziny przed, nie wymagają specjalnego przygotowanie ani dodatkowych procedur. Wielką zaletą takich zabiegów jest krótki czas trwania i bardzo szybkie ustępowanie niewielkich dolegliwości będących skutkiem minimalnego podrażnienia tkanek. Ponadto, są one wykonywane najnowszymi technikami, które ograniczają krwawienie i dzięki precyzji działania rozległości podrażnienia tkanek.

Leczenie chirurgiczne natomiast, przeznaczone jest dla pacjentów wymagających złożonych zabiegów, które obejmują większy zakres tkanek nosogardła. Wykonywane są z użyciem małoinwazyjnych technik, innowacyjnym sprzętem w bardzo nowoczesnych salach operacyjnych. Użycie małoinwazyjnych technik pozwala na realizowanie takich zabiegów w procedurze "chirurgii jednego dnia" umożliwiającej pacjentom powrót do domu tego samego dnia, krótko po zabiegu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych ryzyko krwawienia w trakcie przeprowadzanych zabiegów czy niebezpiecznych powikłań jest minimalne.

Dla kogo zabiegi ambulatoryjne?

Możliwość wykonania zabiegu ambulatoryjnego występuje w przypadku następujących patologii:
- przerost małżowin nosowych
- wiotkie podniebienie miękkie
- przerost języczka

Dla kogo chirurgia jednego dnia?

Zabiegu operacyjnego wymagają pacjenci cierpiący na:
- krzywą przegrodę nosową
- przerost języka
- przerost migdałków