Dobór leczenia

Chrapanie to problem, którego nie można bagatelizować. Utrudnia codzienne życie nie tylko osoby chrapiącej, ale i bliskich jej osób. Może również zwiększać ryzyko groźnych chorób. Niestety nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomoże wszystkim pacjentom. Leczenie bezdechu sennego oraz chrapania jest bardzo złożone. Z tego względu dobór leczenia opiera się na rozbudowanym procesie diagnostycznym, kierowanym przez lekarza specjalistę.

Dlaczego wizyta u specjalisty jest tak ważna?

W przypadku chrapania rekomendujemy zgłoszenie się do otolaryngologa. Specjalista na podstawie rozmowy oraz zleconych badań, wybierze odpowiednią metodę leczenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż dobór odpowiedniego sposobu jest uzależniony od indywidualnych cech pacjenta takich, jak: wiek, płeć, masa ciała lub pochodzenie etniczne, które mają wpływ na budowę struktur głowy i szyi. Te czynniki rzutują również na powodzenie zastosowanego leczenia. Dopiero określenie wszystkich cech pacjenta pozwala na wybór odpowiedniego leczenia - zarówno zabiegowego, jak i zachowawczego.

Pierwsze kroki w walce z chrapaniem

W wielu przypadkach pierwszym krokiem, jaki można podjąć w walce z chrapaniem jest zmiana stylu życia. Czasem wystarczająca może się okazać wymiana materaca lub poduszki na takie o właściwościach ortopedycznych. Na chrapanie mogą mieć wpływ takie czynniki jak: otyłość, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy środków nasennych. Warto rozważyć w takiej sytuacji pozbycie się nałogów, wprowadzenie aktywności fizycznej czy diety.

Można również sięgnąć po leki na chrapanie, które obkurczają śluzówkę, a tym samym eliminują powstawanie drgań, które są bezpośrednią przyczyną charakterystycznego dźwięku w nocy. W wielu przypadkach takie działania nie przyniosą jednak oczekiwanych rezultatów. W dodatku leczą one jedynie objawy, nie zaś przyczynę chrapania. Dlatego warto zaznaczyć, że często jedynym rozwiązaniem dla osoby, która zmaga się z problemem chrapania, jest udanie się na odpowiednio dobrany zabieg chirurgiczny.

Jak wybrać metodę leczenia chrapania i bezdechu sennego?

Dobór odpowiedniej metody leczenia to proces, który opiera się na rozbudowanej diagnostyce. Dzięki wykonaniu badań można precyzyjnie określić źródło problemu i dopasować do niego najlepsze rozwiązanie. W procesie diagnostycznym ogromne znaczenie ma doświadczenie i wiedza lekarza. Wybór procedury leczenia polega na ocenie objawów pacjenta, indywidualnej budowy anatomicznej i dobraniu metody, która w konkretnym przypadku ma największą szansę powodzenia. Doświadczenie lekarza jest więc nieocenione.

Wyróżniamy cztery grupy nieprawidłowości anatomicznych, na podstawie których kwalifikujemy pacjentów do odpowiedniej metody leczenia. Są to:

  • nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa (krzywa przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych),
  • problemy w okolicach podniebienia oraz migdałków podniebiennych,
  • nieprawidłowości w budowie języka (przerost tkanek języka),

Do czwartej grupy zaliczamy natomiast wystąpienie wielu patologii w różnych obszarach, które dotyczą jednego pacjenta. W zależności od zakresu oraz miejsca wystąpienia zmian w strukturach anatomicznych gardła kwalifikujemy pacjentów do leczenia ambulatoryjnego lub leczenia chirurgicznego.

metody leczenia chrapania i bezdechu sennego

Ambulatoryjne leczenie chrapania i bezdechu sennego

Zabiegi ambulatoryjne są przeznaczone dla pacjentów z mniejszym zakresem zmian. Możliwość wykonania tego typu zabiegu występuje w przypadku:

  • przerostu małżowin nosowych
  • wiotkiego podniebienia miękkiego
  • przerostu języczka podniebiennego

Zaletą tego typu zabiegów jest ich krótki czas trwania oraz szybki czas gojenia. Są one wykonywane przy użyciu najnowocześniejszych technik i metod, które minimalizują zakres uszkodzenia tkanek oraz ograniczają występowanie krwawienia. Dzięki temu już po kilku dniach można wrócić do codziennych aktywności.

Zabiegi ambulatoryjne odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Nie wymagają od pacjenta żadnych przygotowań oraz zastosowania szczegółowych procedur. Należy jedynie pamiętać o pozostaniu na czczo na minimum cztery godziny przed planowanym zabiegiem oraz zażyciu zalecanych leków przeciwbólowych.

Chirurgiczne leczenie chrapania i bezdechu sennego

Leczenie chirurgiczne przeznaczone jest dla pacjentów wymagających złożonych zabiegów, które obejmują większy zakres tkanek nosogardła. Kwalifikują się do nich pacjenci, u których zdiagnozowano następujące nieprawidłowości:

  • krzywa przegroda nosowa
  • przerost języka
  • przerost migdałków

W Centrum Medycznym MML nawet w przypadku leczenia chirurgicznego wybieramy nowoczesne i małoinwazyjne techniki, dzięki czemu możemy realizować zabiegi w procedurze “chirurgii jednego dnia”. Oznacza to, że pacjent po wykonanym zabiegu i krótkiej obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych ryzyko krwawienia czy niebezpiecznych powikłań w trakcie przeprowadzanych zabiegów i po nich jest minimalne.

sposób na chrapanie i bezdech senny

Leczenie bezdechu sennego oraz chrapania

Istnieje wiele metod leczenia poszczególnych wad anatomicznych w zakresie tkanek nosogardła. Szczegółowe informacje na ich temat udostępniamy w dziale rodzaje zabiegów.