Rodzaje zabiegów

Pacjenci chorzy na bezdech senny skarżą się na poranne bóle głowy i uczucie zmęczenia. Wpływa to na ich koncentrację, wydajność w pracy i zadowolenie z życia. W dodatku nieleczone chrapanie i bezdech mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych lub nasilać objawy już istniejących. Zwiększa się ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego a w skrajnych przypadkach nawet udaru mózgu i zawału serca. Z tego względu naszym pacjentom rekomendujemy małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechu sennego, które nie tylko poprawią jakość życia, ale również wpłyną pozytywnie na zdrowie całego organizmu.

Zabiegi na bezdech senny i chrapanie

Istnieje szeroki wybór zabiegów, które eliminują problem chrapania i bezdechu sennego. Dobierane są one indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie źródła problemu oraz cech fizycznych. W Centrum Medycznym MML rekomendujemy naszym pacjentom zabiegi małoinwazyjne i mniej bolesne niż klasyczne operacje chirurgiczne. Dzielimy je, ze względu na występowanie nieprawidłowości anatomicznych, na cztery grupy. Są to zabiegi w obszarze:

  • nosa - septoplastyka, zabiegi wykonywane metodą Celon i koblacji oraz korekcja małżowin nosowych laserem diodowym,
  • języka - korekcja języka metodą Celon i koblacji lub Shaver PK, zabieg REPOSE MIK, zabieg AIRVANCE,
  • podnieniebienie - korekcja podniebienia miękkiego laserem diodowym kontaktowym lub metodą Celon i koblacji, technika Pillar,
  • migdałków podniebiennych - korekcja metodą Celon i koblacji, Shaver PK lub laserem diodowym.

Septoplastyka

Septoplastyka to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z krzywą przegrodą nosową. Takie skrzywienie zaburza prawidłowy przebieg powietrza w czasie oddychania i jest częstą przyczyną chrapania. Septoplastyka polega na korekcji krzywej przegrody nosowej za pomocą nowoczesnych technik endoskopowych. To metoda małoinwazyjna, opierająca się na wykonywaniu małych nacięć, dzięki czemu blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne. To jeden z zabiegów, wykonywany w trybie “chirurgii jednego dnia”, który pozwala na powrót do domu niedługo po wykonanej operacji. Charakteryzuje się szybką rekonwalescencją - pacjent już w 5-7 dobie po zabiegu może powrócić do swoich codziennych zajęć.

Metoda Celon i koblacji

Obecnie to jedno z podstawowych narzędzi w walce z chrapaniem i zaburzeniami oddechu. Technika Celon i koblacji opiera się na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze koagulacji. To bardzo precyzyjne narzędzie, dzięki czemu metoda jest małoinwazyjna. Nie powoduje poparzenia ani uszkodzenia okolicznych tkanek, a krwawienie ogranicza do minimum. Nie powoduje również obrzęków i jest znacznie mniej bolesna niż klasyczne zabiegi chirurgiczne eliminujące chrapanie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Skuteczność metody koblacji ocenia się na ponad 90%.

Zabieg na bezdech senny i zaburzenia oddechu metodą koblacji jest niezwykle skuteczny w leczeniu większości nieprawidłowości anatomicznych. Pozwala na korekcję przerośniętych małżowin nosowych (konchoplastyka), migdałków (tonsillotomia) i języka. Umożliwia usunięcie nadmiaru tkanki i powoduje obkurczenie przylegających tkanek, dzięki czemu pacjent oddycha swobodniej. Technika koblacji (CELON) wykorzystywana jest również do usztywnienia zbyt wiotkiego podniebienia miękkiego. Wskutek zabiegu powstają niewielkie blizny śródtkankowe, które wzmacniają podniebienie oraz powodują skrócenie języczka podniebiennego. Uzupełnieniem metody Celon i koblacji jest technika harmoniczna, która poszerza zakres zabiegów otolaryngologicznych. Jest skutecznym rozwiązaniem w leczeniu nieprawidłowości w zakresie podniebienia miękkiego oraz migdałków podniebiennych.

rodzaje zabiegów na chrapanie i bezdech senny

Laser diodowy

To innowacyjna i małoinwazyjna metoda, która pozwala na leczenie chrapania i bezdechu sennego spowodowanego przez przerost małżowin nosowych, migdałków, a także przerost i nadmierną wiotkość podniebienia miękkiego. Zabieg jest krótki, w zależności od operowanego obszaru trwa około 25-40 minut. Korekcję laserem diodowym wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może niedługo po zabiegu wrócić do domu. Jest to również metoda bezkrwawa, niewywołująca obrzęków, co pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności.

Plastyka podniebienia miękkiego polega na zastosowaniu wiązki lasera do wytworzenia podłużnych zrostów śródtkankowych, które powodują przesunięcie oraz usztywnienie tkanek poddanych zabiegowi. Korekcja przerośniętych migdałków podniebiennych oraz małżowin nosowych opiera się na redukcji nadmiernej tkanki przy pomocy światła lasera. Według najnowszych badań oraz doświadczenia naszych lekarzy to najbardziej skuteczny zabieg, który gwarantuje satysfakcjonujący i trwały efekt.

Metoda Shaver PK

Metoda Shaver PK jest bezpiecznym zabiegiem, który umożliwia korekcję języka i migdałków podniebiennych przy pomocy noża rotującego. To unikalna i nowoczesna metoda. Pozwala na usunięcie przerośniętej tkanki przy jednoczesnym zamykaniu przylegających do niej naczyń krwionośnych. Zaletą takiego zabiegu jest wysoka precyzja w eliminacji patologicznej tkanki, a także zminimalizowanie ryzyka krwawienia oraz szybszy okres regeneracji. Jest to szczególnie ważne w przypadku korekcji migdałków podniebiennych. Dzięki korekcji języka możliwe jest zmniejszenie jego nasady, co znacznie zwiększa tor swobodnego przepływu powietrza w drogach oddechowych.

Zabieg Repose MIK

To sprawdzona metoda, wykonywana z sukcesami w Centrum Medycznym MML od 2011 roku. Operacja polega na przesunięciu kości gnykowej oraz nasady języka w kierunku żuchwy. Gwarantuje to lepsze dotlenienie organizmu, dzięki lusprawnieniu przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zabieg wykonywany jest przez specjalistów, kiedy inne, mniej inwazyjne, metody leczenia chrapania i bezdechu sennego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Zabieg AIRVANCE

Centrum Medyczne MML jako pierwsze w Polsce zastosowało amerykańską metodę leczenia AIRVANCE w 2012 roku. Zabieg ten daje nadzieję pacjentom, u których zawiodły mniej inwazyjne metody leczenia. To nowatorskie rozwiązanie, które polega na przesunięciu nasady języka w kierunku żuchwy. Zabieg odbywa się przez jamę ustną bez uszkodzenia tkanek szyi. Dzięki temu nie pozostawia widocznych blizn, a przy tym jest bardziej przewidywalny i korzystny niż klasyczne zabiegi chirurgiczne. Pacjent nie wymaga rehabilitacji, a rezultaty są widoczne już następnej nocy po operacji. Zabieg AIRVANCE przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą anestezjologa i trwa około godziny. Metoda AIRVANCE zalecana jest u pacjentów z chorobami układu krążenia oraz osób, przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Technika Pillar

Technika Pillar to niezwykle efektywna metoda wykorzystywana w przypadku problemów związanych z nadmierną wiotkością podniebienia miękkiego. Polega na wprowadzeniu kilku implantów o długości 7 mm i szerokości 0,8 mm. Podczas zabiegu lekarz wszczepia przy pomocy specjalnego narzędzia od 3 do 5 implantów, które z czasem ulegają zwłóknieniu i integrują się z otaczającymi tkankami, powodując usztywnienie podniebienia miękkiego. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

zabiegi na chrapania i bezdech senny

Operacje na bezdech senny i chrapanie

Istnieją skuteczne sposoby na chrapanie, które pozwalają je całkowicie wyeliminować i znacznie poprawić jakość i komfort życia pacjentów cierpiących na tę przypadłość. Warto pamiętać, że rodzaj zabiegu wybierany jest przez specjalistę otolaryngologa na podstawie wywiadu medycznego oraz rozbudowanej diagnostyki chrapania i bezdechu sennego. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wybrana metoda będzie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb, a jej skuteczność wysoka.